Zasady savoir vivre na pogrzebie
Pogrzeb jest smutną uroczystością, szczególnie dla rodziny, żegnającej bliską osobę. Należy odpowiednio się zachować, żeby nie urazić niczyich uczuć. Niestety, wiele osób nie zna lub nie przestrzega zasad savoir-vivre, które obowiązują na pogrzebach. Niekiedy mały błąd natychmiast zostanie przez kogoś zauważony.
Savoir-vivre na pogrzebie
Pogrzeb jest bardzo smutnym wydarzeniem dla osób, które żegnają członka rodziny. Na ceremonię przychodzą wszyscy, którzy chcą pożegnać zmarłego. Przed pojawieniem się na ceremonii, warto poznać zasady savoir-vivre, by zachować się właściwie. Uroczystości odbywają się zazwyczaj w małym gronie, choć zdarzają się wyjątki. Każde niestosowne zachowanie, zostanie potraktowane jako nietaktowne. Na pogrzeb warto przyjść wcześniej, by zamówić Mszę Św. za zmarłego i zająć miejsce w ławce. Należy unikać spóźnienia, hałasować obcasami i skupiać uwagi na sobie. Obowiązuje cisza, więc trzeba powstrzymać się od rozmów. Kiedy po zakończonej ceremonii pracownicy Zakładu Pogrzebowego Chryzantema wynoszą trumnę lub urnę, za nimi idzie rodzina, w dopiero później uczestnicy. Nie należy wychodzić wcześniej, by nie robić zamieszania.
Składanie kondolencji
Z tym wiele osób ma problem, więc popełnia szereg błędów. Składanie kondolencji to nie to samo, co składanie życzeń. Trzeba wypowiedzieć kilka słów, 2-3 zdania maksymalnie, ale rzeczowych i od serca. Nie chodzi o to, żeby pocieszać rodzinę żegnającą ukochaną osobę, ale złożyć wyrazy współczucia po stracie bliskiego. Kondolencje mają być wsparciem, więc czasami wystarczy uścisk dłoni. Chodzi o to, żeby być szczerym i taktownym. W tym momencie nie zadaje się pytań. Można to zrobić kilka dni po pogrzebie, ale nie na cmentarzu. W kondolencjach chodzi o empatię i życzliwość.